W następnych numerach znajdziesz odpowiedzi na pytania:

Na co zwracać uwagę przy projekcie, na który chcemy otrzymać dofinansowanie, aby uzyskał jak najwięcej punktów Dlaczego instytucja kultury, która chce otrzymać unijne pieniądze, powinna przede wszystkim śledzić obecnie Regionalne Programy Operacyjne Czy instytucja kultury może zaoferować obecnie staże dla młodych płatne przez instytucje europejskie Czy prywatna instytucja kultury lub stowarzyszenie kulturalne mogą otrzymać dofinansowanie unijne na projekt Jak rozliczać czas pracy kierowcy zatrudnionego na umowę zlecenia, który w przypadku organizowania przez ośrodek wyjazdów z młodzieżą zawozi i przywozi dzieci na różnego rodzaju imprezy, ferie czy wakacje W jaki sposób muzeum powinno rozliczać umowy zlecenia na wykonanie prac konserwatorskich? W jaki sposób rozliczać i ewidencjonować czas pracy wskazanych zleceniobiorców

W jaki sposób szacować wartość zamówienia na dostawy

Pytanie: Ośrodek kultury otrzymał ponad 400 000 zł dofinansowania z ministerstwa na modernizację i zakup wyposażenia. Zadanie obejmuje zakup zestawów wyposażenia i sprzętu do pracowni artystycznych i biur ośrodka kultury (wartość większa niż 30 000 euro), zakup zestawu mobilnego do imprez plenerowych (scena, trybuny, wieże do nagłośnienia) o wartości większej niż 30 000 euro, zakup sprzętu komputerowego z oprogramowaniem do ośrodka (wartość mniejsza niż 30 000 euro) oraz zakup zestawów mebli do pracowni i innych pomieszczeń (wartość mniejsza niż 30 000 euro). Czy powinniśmy zsumować wszystkie przewidziane zakupy i udzielić w jednym przetargu?

Twoja instytucja kultury będzie mogła otrzymać pożyczkę

Dnia 30 czerwca 2016 zostało podpisane porozumienie pomiędzy Komisją Europejską a Europejskim Funduszem Inwestycyjnym (EFI) w sprawie wdrożenia Instrumentu Gwarancji dla Sektorów Kultury i Kreatywnych w ramach programu Kreatywna Europa. Na ten cel Komisja Europejska przeznaczy 121 mln euro, natomiast EFI uruchomi gwarancje i regwarancje dla pośredników finansowych. Sprawdź, co może to oznaczać dla Twojej instytucji.

Jak zlecić zamówienia dodatkowe na usługi po zmianie przepisów

Pytanie: Jesteśmy instytucją kultury. Udzieliliśmy w 2015 roku zamówienia na sporządzenie projektu architektonicznego, opracowanie pełnobranżowego projektu budowlanego, projektów wykonawczych, przedmiaru robót, kosztorysu inwestorskiego, specyfikacji technicznej wykonania i odbioru robót projektu modernizacji i adaptacji przestrzeni kompleksu Sali Wielkiej w Centrum Kultury. Zamówienie podstawowe zostało zakończone. Potrzebne są nam teraz uzupełniające projekty wykonawcze do projektu architektonicznego modernizacji i adaptacji przestrzeni kompleksu Sali Wielkiej. Miałyby one służyć przede wszystkim polepszeniu funkcjonalności obiektu. Wiąże się to też ze zmianą koncepcji w trakcie realizacji inwestycji, w związku z zaistniałym postępem technologicznym. Czy możemy zlecić ich opracowanie jako zamówienia dodatkowe z wolnej ręki?

Jak rozliczać wynagrodzenia członków Rady Mediów Narodowych

Od 7 lipca 2016 r. obowiązuje ustawa o Radzie Mediów Narodowych, której członkom przyznano wynagrodzenie i inne świadczenia. Sprawdź, jak rozliczać ich składki i podatek.

Jak rozliczać świadczenia dodatkowe dla zagranicznych artystów

Pytanie: Teatr organizuje imprezy kulturalne, zapraszając jako wykonawców zagranicznych artystów. Otrzymują oni stosowne wynagrodzenie. Teatr pokrywa artystom wydatki związane z dotarciem oraz poruszaniem się po Polsce. Dodatkowo zagraniczni artyści mają pokryte przez polską instytucję kultury koszty zakwaterowania oraz wyżywienia. W przypadku muzyków teatr udostępnia instrumenty niezbędne dla wykonania prezentowanego polskiej publiczności utworu. Wymienione świadczenia nie są uwzględnione jako element wynagrodzenia za występ zagranicznego artysty. Umowy nie zobowiązują teatru do ponoszenia tych wydatków. Jak rozliczać te świadczenia?

Jak przyznawać i rozliczać ryczałty na jazdy lokalne dla pracowników kultury

Coraz częściej instytucje kultury przyznają pracownikom tzw. ryczałty na jazdy lokalne. Podstawą do przyznania tego rodzaju świadczenia jest umowa, natomiast jest ono wypłacane na podstawie oświadczenia, które składa zainteresowany. Jeśli we właściwy sposób ustalimy kwotę ryczałtu, unikniemy niepotrzebnych obciążeń składkowych.

dyrektor

Dyrektor może się bronić przed zbytnią ingerencją organizatora

Mimo odrębności organizacyjnej i finansowej organizator ma pewne uprawnienia organizacyjno-nadzorcze. Dają mu one pewien rodzaj kontroli nad utworzoną instytucją kultury. Jest ich jednak tylko cztery, dlatego dyrektor powinien wiedzieć, jak ma wyglądać nadzór organizatora nad instytucją kultury.

Dlaczego warto dobrze przygotować się do kontroli projektu

Zasadniczymi celami procesów kontrolnych projektu jest stwierdzenie stanu faktycznego jego realizacji ze stanem przedłożonym we wniosku o dofinansowanie i innych dokumentach projektowych. Procesy kontroli pozwalają również stwierdzić, czy instytucje, które otrzymały środki finansowe na realizację projektu, odpowiednio nimi gospodarują oraz czy stosują odpowiednie i prawidłowo zasady i procedury.