Wyższe nagrody i odprawy dla pracowników – jakie warunki trzeba spełnić, aby móc je wypłacić

Pytanie: Czy można w regulaminie wynagradzania pracowników GOK-u zwiększyć odprawę emerytalno-rentową np. z 3 do 6 miesięcy. Czy można zwiększyć dodatek i wiek w nagrodach jubileuszowych np. po lat 45 latach 400% wynagrodzenia miesięcznego?

W jaki sposób dyrektor instytucji kultury powinien zapobiegać mobbingowi

To dyrektor instytucji kultury powinien zapobiegać mobbingowi. Jeśli natomiast zarzuty takie postawione zostaną właśnie jemu, wiedza na ten temat przyda się do własnej obrony. Szczególnie teraz, gdy instytucja mobbingu staje się sposobem walki niektórych pracowników z niewygodnymi szefami.

W jaki sposób bezpiecznie użytkować maszyny i urządzenia techniczne sceny i estrady

Instalowane w teatrach urządzenia techniczne górnej maszynerii scenicznej obejmują mosty oświetleniowe, mechanizmy kurtynowe, napędy klap oddymiających i kurtyn przeciwpożarowych, a ponadto okucia i akcesoria dla podwieszania elementów dekoracji i rekwizytów.

Kto pokrywa koszty konkursu na dyrektora teatru, który przeprowadza organizator

Pytanie: W konkursie wyrażają swoje opinie przedstawiciele ministerstwa kultury, stowarzyszeń twórczych, związków zawodowych, organizatora. Część z tych osób musi na konkurs przyjechać innych miast, a nawet zza granicy. Kto powinien pokryć wydatki na hotel, przejazdy tych osób – organizator? Czy RIO nie uzna, że takie wydatki samorządu są nieuzasadnione? Jak rozliczać wszelkie koszty przy konkursach na dyrektora teatru?

Kontakty kulturalne z USA a rozliczenie kosztów podróży

W poprzednich numerach sprawdzaliśmy, jak rozliczać niektóre koszty podróży wykładowcy z USA na warsztaty edukacyjne. Sprawdźmy zatem, jak rozliczać pozostałe koszty przejazdu takiego wykładowcy: wyżywienie, pranie i prasowanie garnituru, koszty ubezpieczenia oraz opłaty wizowe i jego szczepienia obowiązkowe.

Jak uniknąć błędów przy wypłacaniu dodatku stażowego

Pracownicy zatrudnieni w instytucjach kultury nabywają prawo do dodatku stażowego po osiągnięciu określonego stażu zawodowego i jest to świadczenie obligatoryjne. W stażu tym uwzględnia się nie tylko okresy zatrudnienia w ramach umów o pracę. Dlatego warto sprawdzić jakie. Zasady przyznawania i wypłacania dodatku funkcyjnego oraz specjalnego także budzą pewne wątpliwości. Ich wyjaśnienie znajdziesz w tym tekście.

Jak rozliczać z fiskusem kontakty kulturalne między Polską a Ukrainą

Podatek od uzyskanych na terytorium Polski przez osoby niemające w Polsce miejsca zamieszkania przychodów z opłat za usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania za granicą, a organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium RP – pobiera się w formie ryczałtu. Jest to ryczałt w wysokości 20% przychodu.

Czy przy dniach nieodpłatnego wstępu do muzeum trzeba stosować prewspółczynnik – nowe interpretacje podatkowe

Samorządowa instytucja kultury, która finansuje swoją działalność z dotacji, nie jest zobowiązana do stosowania prewspółczynnika z uwagi na oferowanie zwiedzającym jednego dnia bezpłatnego wstępu do muzeum oraz przyznanie im ulg ustawowych i zwolnień.

Czy materiały biblioteczne mogą być kupowane bez stosowania przepisów o zamówieniach publicznych

Pytanie: Jesteśmy biblioteką gminną. Planujemy zakupić jeszcze w tym roku różnego rodzaju materiały biblioteczne. Kwota przeznaczona na ten cel nieznacznie przekracza 30.000 euro. Czy możemy udzielić tego zamówienia, korzystając z wyłączenia przewidzianego w art. 4d ust. 1 pkt 2 ustawy Pzp?